LMW

Zasada podejmowania decyzji przy stwierdzaniu zgodności z wymaganiem/specyfikacją:

 

  1. W przypadku, kiedy dostarczona przez zleceniodawcę dokumentacja zawiera informację na temat dozwolonych zakresów zmienności danych cech geometrycznych (tolerancji) uzupełnia się w „Świadectwie wzorcowania” punkt odnoszący się do „Zgodności z wymaganiami”, zgodnie z normą PN-EN ISO 14253-1 „Specyfikacje geometrii wyrobów (GPS). Kontrola wyrobów i sprzętu pomiarowego za pomocą pomiarów. Reguły orzekania zgodności lub niezgodności ze specyfikacją”. 
  2. Jeżeli wszystkie wyniki wzorcowania dla poszczególnych cech geometrycznych wraz z wyznaczonymi dla nich niepewnościami pomiarowymi mieszczą się w przypisanych im obszarach tolerancji, orzeka się zgodność z dostarczoną specyfikacją. 
  3. Jeżeli przynajmniej jeden z wyników wzorcowania dla poszczególnych cech geometrycznych wraz z wyznaczoną dla niego niepewnością pomiarową przekracza obszar tolerancji przypisanej danej cesze geometrycznej, orzeka się niezgodność z dostarczoną specyfikacją. 
  4. W przypadku, kiedy dla przynajmniej jednego z wyników wzorcowania dla poszczególnych cech geometrycznych obszar niepewności przekracza obszar tolerancji, orzekana jest niemożność orzeknięcia zgodności lub niezgodności z dostarczoną specyfikacją. 

 

Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej realizuje kursy i szkolenia:

 

SZKOLENIA Z ZAKRESU METROLOGII WSPÓŁRZĘDNOŚCIOWEJ

 

1.      Szkolenia w zakresie pomiarów współrzędnościowych w oparciu o oprogramowanie pomiarowe: Quindos i PC-DMIS.

Zakres szkolenia jest uzgadniany z przedstawicielem firmy przed realizacją szkolenia. Szczegółowy program, indywidualnie opracowywany na potrzeby każdego szkolenia, uzależniony jest od wykorzystywanych opcji i przygotowania kursantów.

Osoby szkolone powinny posiadać kierunkowe wykształcenie (minimum średnie techniczne) lub wieloletnie doświadczenie w zakresie obsługi maszyn pomiarowych oraz:

- znajomość obsługi systemu Windows,

- znajomość podstaw  metrologii,

- umiejętność czytania rysunku technicznego.

 

2.      Kursy z podstaw metrologii współrzędnościowej. Kursy obejmują szkolenie z obsługi oprogramowania oraz maszyn pomiarowych przeznaczone dla: 

-  pracowników działów zapewnienie jakości,

-  metrologów,

-  kontrolerów jakości,

-  technologów,

-  pracowników produkcji wykonujących zadania pomiarowe.

 

3.      Specjalistyczne kursy z zakresu szacowania niepewności pomiarów współrzędnościowych

 

SZKOLENIA Z ZAKRESU AKREDYTACJI

 

1.      Praktyczna interpretacja normy PN-EN ISO/IEC 17025:2018-02

2.      Etapy w procesie akredytacji, wymagania akredytacyjne wynikające z normy ISO 17025

oraz dokumentów PCA 

3.      Rola kierownictwa w systemie zarządzania wg ISO 17025

4.      Audit wewnętrzny systemu zarządzania i obszaru technicznego laboratorium

 

SZCZEGÓŁOWE PROGRAMY SZKOLEŃ SĄ INDYWIDUALNIE DOPASOWYWANE DO OCZEKIWAŃ KLIENTA

 

Prowadzimy szkolenia w siedzibie klienta lub w salach Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, również w formie on-line.

 

Zapraszamy na szkolenia z zakresu metrologii współrzędnościowej/akredytacji.

Zainteresowanych prosimy o kontakt z dr inż. Danutą Owczarek poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Szkolenia kierowane do kierowników ds. jakości, kierowników technicznych, pracowników laboratoriów wzorcujących lub badawczych, osób przygotowujących się do akredytacji PCA lub innych osób zainteresowanych. W powyższym zakresie oferujemy również Państwu doradztwo. 

planowane terminy:

druga połowa września 2021

druga połowa października 2021

Doradztwo jest realizowane w miesiącach wrzesień - październik 2021

Szkolenia/doradztwo realizowane są w ramach hub4industry, jednego z pięciu polskich Hubów Innowacji Cyfrowych wyłonionych w ramach konkursu "Standaryzacja usług hubów innowacji cyfrowych dla wsparcia cyfrowej transformacji przedsiębiorstw" organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju w ramach Programu na lata 2019-2021 p.n. „Przemysł 4.0.”

ZAPRASZAMY

 

Wirtual MMC PK

Laboratorium oferuje również możliwość instalacji autorskiego systemu oceny dokładności on-line dla maszyn współrzędnościowych współpracujących z oprogramowaniami Modus lub Quindos 7. Usługa obejmuje wdrożenie systemu na WMP z zastosowaniem uniwersalnej metodyki opartej na identyfikacji błędów resztkowych WMP z zastosowaniem systemu LaserTracer oraz błędów głowicy pomiarowej z zastosowaniem pomiarów wzorca sferycznego, jak również instalację oprogramowania obsługującego system oceny niepewności on-line. Prace związane z instalacją systemu dla maszyn o standardowej przestrzeni pomiarowej (zakres ruchów w żadnej osi nie przekracza 1,5 m) trwają ok. 8 godzin, natomiast użytkownik systemu zyskuje możliwość oceny niepewności realizowanych pomiarów zaraz po ich wykonaniu (istnieje również możliwość raportowania niepewności razem z wynikiem pomiaru w raporcie pomiarowym generowanym przez oprogramowanie metrologiczne). W odróżnieniu od innych metod szacowania niepewności, które wymagają wielokrotnego powtarzania pomiaru, w przypadku opisywanego systemu do oszacowania niepewności wymagany jest tylko pojedynczy pomiar danej cechy.

 

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt:

dr inż. Adam Gąska

e-mail: agaska(małpa)mech.pk.edu.pl lub lmw(małpa)mech.pk.edu.pl

tel. 12 628 3230

 

Bardziej szczegółowy opis działania systemu oraz pliki dla użytkowników systemu dostępne są pod adresami: 

lider.pk.edu.pl/index.php/opis-projektu

oraz

lider.pk.edu.pl/index.php/pliki-do-pobrania

Podkategorie

Współpraca Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej z innymi jednostkami oraz przemysłem.

Wydarzenia promujące LMW takie jak Noc Naukowców, Festiwal Nauki itp.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy