LMW

Laboratorium ma wieloletnie doświadczenie w zakresie oceny dokładności maszyn i pomiarów współrzędnościowych. Wykonano kilkadziesiąt sprawdzeń między innymi na zlecenie producentów maszyn pomiarowych DEA Sp.A Torino, Leitz Messtechnik Wetzlar, Brown&Sharpe, IMT ZEISS oraz firm Teksid Bielsko Biała, FIAT AutoPoland, ELMOT Świdnica, ALSTOM Elbląg, NSK ISKRA Kielce, Valeo Autosystemy Skawina i wielu innych, u których wykonujemy okresowe sprawdzenia dokładności regularnie już od wielu lat.

 

Pracownicy laboratorium realizują szkolenia z zakresu współrzędnościowej techniki pomiarowej i programowania maszyn pomiarowych, aplikacji systemu QUINDOS i PCDMIS. Przez ostatnie 10 lat w organizowanych kursach uczestniczyło 146 osób głównie z przemysłu.  

 

Oferta Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej obejmuje: 

    - wzorcowania,pomiary i analizy 

 

Zasada podejmowania decyzji przy stwierdzaniu zgodności z wymaganiem/specyfikacją:

    - stwierdzanie zgodności z wymaganiem/specyfikacją



 

    Prof. dr hab. inż. Jerzy A.Sładek
budynek C pierwsze piętro, pokój C107

tel.: +48 12 374 3238, +48 12 374 3750
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jest krakowianinem, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego.   Po studiach, na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskierozpoczął pracę w Instytucie Technologii Maszyn PK i zainteresował się metrologią współrzędnościową, wtedy nową, nie rozwijaną jeszcze na polskich uczelniach specjalnością, dziś nauką, która znacznie przyczyniła się do rozwoju przemysłu hi-tech i która jest obecna w współczesnej inżynierii produkcji, wzornictwie przemysłowym (design) czy w inżynierii biomedycznej.

 

Opracował metodę macierzową jako metodę nowego podejścia do oceny dokładności systemów współrzędnościowych. Po raz pierwszy zastosował sztuczne sieci neutronowe do modelowania, oceny dokładności i pomiarów w metrologii współrzędnościowej. Specjalizuje się w zagadnieniach oceny dokładności systemów i pomiarów w tym stosowaniem wirtualnych maszyn pomiarowych do zadania szacowania niepewności pomiarów. Interesuje się rozwojem mikro i nanometrologii współrzędnościowej.

 

Prof. J.Sładek zorganizował Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej (jednostkę akredytowaną przez PCA) oraz kieruje związaną z LMW szkołą naukową metrologii wspołrzędnościowej. Stale współpracuje z wieloma ośrodkami badawczymi oraz laboratoriami w Europie w tym z Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Niemczech w zakresie rozwoju metod kontroli dokładności pomiarów i wzorcowania współrzędnościowych systemów pomiarowych.

 

Dorobek publikacyjny, wdrożeniowy i badawczy prof. Jerzego Sładka, związany z metrologią współrzędnościową, obejmuje 343 pozycje. Tylko w ostatnich dwóch latach profesor ogłosił 6 artykułów w czasopismach z listy Journal Citation Reports i książkę naukową „Dokładność pomiarów współrzędnościowych”. Kierował 2 grantami europejskimi EVIGEM i TRACESYS. (a w jednym był głównym wykonawcą TEMPUS ) i 9 krajowymi projektami badawczymi (finansowane przez KBN, MNiSzW i NCBR), w 7 innych był głównym wykonawcą.

 

Prof. Jerzy Sładek jest promotorem 8 ukończonych przewodów doktorskich wszystkich z zakresu metrologii współrzędnościowej, był recenzentem prac doktorskich i habilitacyjnych

 

Pełnione funkcje z wyboru:

·       Członek  - Polska Akademia Nauk Wydział IV Nauk Technicznych Komitet Budowy Maszyn   

·       Sekretarz naukowy Komitetu Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2011-2014

·       Członek Sekcji Podstaw Technologii KBM Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2011-2014

·       Członek Sekcji Mechatroniki, KBM PAN  w kadencji 2007-2010

·       Członek Sekcji Metrologia w Inżynierii Jakości i Diagnostyce Komitetu Metrologii i Aparatury Pomiarowej PAN  w kadencji 2007-2010 i w 2 poprzednich kadencjach

·       Członek Senatu Akademickiego Politechniki Krakowskiej (2 kadencje od 1996 -2002)

·       Członek Senatu Akad.Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu od 2002

·       Członek Rady Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej (od 1993)

·       Członek Kom.Problem. nr 48 Podstaw Budowy Maszyn Polskiego Komitetu Normalizacji od 1994-2003

·       Przewodniczący Rady Nadzorczej Międzyn. Fundacji Promocji Zaawansowanych Technologii od 1998

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr inż. Barbara Juras
pokój nr.: C103a (budynek C)

tel.: +48 12 374 3235
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Specjalizuje się w metrologii stosowanej w procesach wytwarzania a szczególnie w ocenie dokładności pomiarów realizowanych za pomocą współrzędnościowych maszyn pomiarowych, zagadnieniami pomiarów zarysów o zmiennej krzywiźnie, swobodnie kształtowanych powierzchni oraz współrzędnościowymi pomiarami kół zębatych. Członek sekcji Inżynierii Jakości i Diagnostyki Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN. Członek Rady Wydziału Mechanicznego.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr inż. Marcin Krawczyk
pokój nr.: C105a (budynek C)

tel.: +48 12 374 3216
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zastępca kierownika Laboratorium Metrologii Wspólrzędnościowej. Specjalizuje się w ocenie pomiarów współrzędnościowych oraz metod oceny dokładności maszyn współrzędnościowych. W 2000 roku przebywał na rocznym stypendium naukowym w Phisikalisch Technische Bundesanstalt w Braunschweigu – czołowym europejskim ośrodku badawczym. Aktualnie współrealizuje projekt europejski TRACESYS.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr hab. inż. Ksenia Ostrowska, prof. PK
pokój nr.: C101 (budynek C)

tel.: +48 12 374 3233, +48 12 374 3238
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zainteresowania naukowe : współrzędnościowa technika pomiarowa, zagadnienia związane z oceną dokładności pomiarów realizowanych za pomocą współrzędnościowych systemów pomiarowych, o układach redundantnych tj. Współrzędnościowe Ramiona Pomiarowe, a także zagadnienia związane z pomiarem i kalibracją systemów optycznych stosowanych do pomiarów obiektów 3D: fotogrametria, laserowe systemy nadążne, laserowe głowice triangulacyjne czy skanery wykorzystujące światło strukturalne. Autorka Wirtualnych Współrzędnościowych Ramion Pomiarowych oraz Wirtualnego Pomiarowego Robota.

Kierownik projektu, dla młodych naukowców, finansowanego przez NCBiR w ramach programu LIDER na lata 2014-2016 "System Oceny Dokładności Pomiarów Współrzędnościowych On-Line Realizowanych Urządzeniami Redundantnymi".

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr hab. inż. Adam Gąska, prof. PK
pokój nr.: A522 (budynek A)

tel.: +48 12 374 3353
e-mail: adam.gaska(małpa)pk.edu.pl

 

Kierownik Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Kierownik kilku prestiżowych projektów badawczych i infrastrukturalnych m.in. projektu NSMET Narodowa Sieć Metrologii Współrzędnościowej, wpisanego na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, który obecnie jest realizowany w ramach konkursu POIR 4.2/2020, projektu nr PM/SP/0058/2021/1 pt. „Opracowanie podstaw hierarchicznych pomiarów dużych obiektów inżynierskich z wykorzystaniem metod punktowych i polowych" realizowanego w ramach programu "Polska Metrologia" oraz projektu europejskiego „Train4DiM”. W przeszłości kierował projektami Lider (finansowany przez NCBiR) oraz Sonata (finansowany przez NCN). Wykonawca w kolejnych ośmiu projektach. Współautor ponad 25 publikacji naukowych opublikowanych w czasopismach ujętych w bazie JCR oraz kilkudziesięciu innych publikacji naukowych, w tym monografii dot. modelowania dokładności pomiarów współrzędnościowych w warunkach przemysłowych. Recenzent w kilkudziesięciu prestiżowych czasopismach o zasięgu międzynarodowym (np. Precision Engineering, Measurement, Sensors, Measurement Science and Technology, itp.), ekspert NCBiR oraz EURAMET (recenzowanie kilkunastu projektów w programie EMPIR). Odbywał staże w kilku europejskich ośrodkach naukowych m.in. OST – Ostschweizer Fachhochschule, Buchs, Szwajcaria oraz Università degli Studi di Padova, Padwa, Włochy. Współautor 3ch patentów. Członek akredytowanego personelu Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej. Zainteresowania naukowe: wyznaczanie niepewności pomiarów współrzędnościowych, współrzędnościowa technika pomiarowa, zastosowanie metody Monte Carlo w metrologii, symulacja pomiarów współrzędnościowych, zagadnienia związane z mobilnymi systemami pomiarowymi (ramiona pomiarowe, laserowe systemy nadążne), zarządzanie jakością.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr inż. Danuta Owczarek
pokój nr.: 101b (budynek C)

tel.: +48 12 374 3235, +48 12 374 3235
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pełnomocnik Rektora ds. Laboratoriów Akredytowanych PK. Kierownik ds. jakości Laboratorium. Audytor, trener/egzaminator w ramach systemów zarządzania w laboratoriach. 

Od 13 lat zawodowo związana z systemami ISO, specjalizuje się we wdrożeniach i audytach na zgodność z normą PN-EN 17025. Wszystkie wykonywane wdrożenia zakończone pozytywną certyfikacją Polskiego Centrum Akredytacji oraz Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji. 

Dorobek naukowy w obrębie współrzędnościowych pomiarów optycznych, autorka książki „Model niepewności we współrzędnościowych pomiarach optycznych” (2018)

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr inż. Robert Kupiec
pokój nr.: C105b (budynek C)

tel.: +48 12 374 3216
e-mail: robert.kupiec(małpa)pk.edu.pl

 

Specjalizuje się w metrologii współrzędnościowej. Zajmuje się programowaniem maszyn współrzędnościowych z wykorzystaniem systemu PC-DMIS oraz GOM Inspect, opracowaniem programów komputerowych stosowanych w metrologii współrzędnościowej z wykorzystaniem języków programowania: Python, C++, Java oraz analizą wyników pomiarów przy użyciu pakietu statystycznego R. Stażysta w Physikalisch – Technische Bundesanstalt (PTB) w Niemczech. Brał udział w projekcie europejskim EVIGEM. Członek akredytowanego personelu Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

mgr inż. Katarzyna Składanowska
pokój nr.: C104 (budynek C)

tel.: +48 12 628 3232
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Doktorantka.

  

--------------------------------------------------------------------------------

 

                                                                 mgr inż. Izabela Sanetra
pokój nr.: C104 (budynek C)

tel.: +48 12 628 3232
e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Doktorantka.

  

--------------------------------------------------------------------------------

 

mgr inż. Sylwia Żuchowska
pokój nr.: C107 (budynek C)

tel.: +48 12 374 3238, +48 12 374 3750
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Sekretariat.

  

--------------------------------------------------------------------------------

   

mgr inż. Maciej Gruza
pokój nr.: C103 (budynek C)

tel.: +48 12 628 3238
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Asystent dydaktyczny. Zainteresowania naukowe: laserowe systemy nadążne.

  

--------------------------------------------------------------------------------

     

dr inż. Piotr Gąska
pokój nr.: C103 (budynek C)

tel.: +48 12 374 32712
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Asystent badawczo-dydaktyczny. Zainteresowania naukowe: symulacyjne metody oceny dokładności pomiaru, głowice pomiarowe.

  

--------------------------------------------------------------------------------

    

dr inż. Wiktor Harmatys
pokój nr.: C103 (budynek C)

tel.: +48 12 374 32712
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Asystent badawczo-techniczny. Zainteresowania naukowe: optyczne systemy pomiarowe.

  

--------------------------------------------------------------------------------

   

mgr inż. Konrad Kobiela
pokój nr.: C102a (budynek C)

tel.: +48 12 374 3227
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Doktorant.

  

--------------------------------------------------------------------------------

 

mgr inż. Michał Jedynak
pokój nr.: C102a (budynek C)

tel.: +48 12 374 3227
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Doktorant.

   

-------------------------------------------------------------------------------- 

 

mgr inż. Karol Stroński
pokój nr.: C102a (budynek C)

tel.: +48 12 374 3227
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Doktorant.

   

--------------------------------------------------------------------------------

 

dr inż. Marek Kowalski
pokój nr.: C102 (budynek C)

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Specjalizuje się w metrologii stosowanej w procesach wytwarzania a szczególnie w ocenie dokładności pomiarów, nadzorowaniu dokładności współrzędnościowych maszyn pomiarowych, zagadnieniach geometrycznej specyfikacji produktów (GPS), tolerowaniu geometrycznym makro- i mikrogeometrii powierzchni oraz statystycznym sterowaniu procesem produkcyjnym (SPC). Członek Komitetu Technicznego nr 48 Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Podstaw Budowy Maszyn. Członek sekcji Inżynierii Jakości i Diagnostyki Komitetu Metrologii i Aparatury Naukowej PAN.

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

inż. Tadeusz Kulon
pokój nr.: C102 (budynek C)

tel.: +48 12 374 3285, +48 12 374 3277
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Specjalizuje się w mechanice precyzyjnej. Obecnie wykonuje stanowiska badawcze i pomiarowe. Pracuje na politechnice Krakowskiej od 1967 roku. Był zastępcą kierownika Laboratorium Wydziału Mechanicznego. Jest członkiem SIMP i posiada Złoty Krzyż Zasługi, oraz odznak honorową PK. Przez około 15 lat współpracował z przemysłem (szkody górnicze czujniki). Bierze czynny udział w procesie dydaktycznym – obsługa i przygotowanie zajęć.

 

Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej brało udział lub aktualnie realizuje następujące projekty:

 

 

Projekt: Opracowanie Systemu Wirtualnej Maszyny Współrzędnościowej jako narzędzia optymalizacji strategii pomiarowej oraz wyznaczania niepewności pomiaru współrzędnościowego

Nr projektu: PM/SP/0037/2021/1

Finansowany w ramach programu: Polska Metrologia

Opis projektu:

Projekt zakłada opracowanie i przystosowanie metody szacowania niepewności pomiaru współrzędnościowego w oparciu o wirtualną maszynę współrzędnościową do warunków polskich.

Planowany system ma na celu umożliwienie wyznaczenie niepewności pomiaru współrzędnościowego niezależnie od zastosowanych oprogramowań metrologicznych.  Obecnie rynek Współrzędnościowych Systemów Pomiarowych w Polsce charakteryzuje się wysokim stanem rozdrobnienia co do producentów jak również i wykorzystywanych oprogramowań nawet w obrębie pojedynczych zakładów czy laboratoriów. Prowadzi to do sytuacji, w których zastosowanie wprost modelu niemieckiego, gdzie wirtualna maszyna komunikuje się bezpośrednio z oprogramowaniem metrologicznym, jest niemożliwe.  Konieczne zatem jest opracowanie samodzielnego systemu pozwalającego na symulację pomiaru w oparciu o opracowany model matematyczny błędów urządzenia. System ma pozwolić na intuicyjne i w miarę możliwości zautomatyzowane wprowadzanie danych niezbędnych do wyznaczenia niepewności danego pomiaru.

     
 

Projekt: Opracowanie podstaw hierarchicznych pomiarów dużych obiektów inżynierskich z wykorzystaniem metod punktowych i polowych

Nr projektu: PM/SP/0058/2021

Finansowany w ramach programu: Polska Metrologia

Opis projektu:

Projekt ma na celu opracowanie podstaw budowy hybrydowych systemów pomiarowych (HSP), których głównym zastosowaniem będzie realizacja hierarchicznych pomiarów dużych obiektów inżynierskich (o największym wymiarze obiektu sięgającym 10 m) oraz opracowanie wytycznych do konstruowania oraz stosowania podobnych systemów pomiarowych, opracowanie metody oceny niepewności pomiarów realizowanych z ich zastosowaniem, a także metody zapewnienia spójności tych pomiarów z podstawową jednostką długości (odbiorcami metody opracowanej w ramach projektu będą m.in. GUM oraz akredytowane laboratoria wzorcujące).
W skład hybrydowych systemów pomiarowych do hierarchicznych pomiarów wielkogabarytowych obiektów inżynierskich wchodzić będą dostępne na rynku systemy pomiarowe, które wykorzystują metody punktowe (współrzędnościowe maszyny pomiarowe, laserowe systemy nadążne, współrzędnościowe ramiona pomiarowe) oraz metody polowe (skanery światła strukturalnego, laserowe skanery triangulacyjne). Projekt zakłada, że opracowane w jego ramach hybrydowe systemy pomiarów dużych obiektów inżynierskich będą pozwalały na wykonywanie pomiarów długości równej 10 m z wartościami niepewności nie przekraczającymi 0,1 mm, dla systemów hybrydowych opartych na dowolnym systemie wykorzystującym metodę punktową, oraz z wartościami niepewności nie przekraczającymi 0,020 mm, dla systemów hybrydowych, w których jako system implementujący metodę punktową wykorzystywane będą wielkogabarytowe współrzędnościowe maszyny pomiarowe.
     
    

Program LIDER adresowany jest do młodych naukowców chcących zdobyć doświadczenie w kierowaniu realizacją projektu badawczego oraz podnieść swoje kompetencje w samodzielnym budowaniu, zarządzaniu oraz kierowaniu własnym zespołem badawczym. Program służy także stymulowaniu współpracy naukowców z przedsiębiorcami, poprzez realizację badań o potencjale wdrożeniowym i komercjalizacyjnym. Dodatkowo zachęca do mobilności międzysektorowej, międzyuczelnianej oraz pomiędzy jednostkami naukowymi. Program finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej były realizowane następujące projekty LIDER:

     
  W Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej realizowany był w ramach programu SONATA organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki projekt pt. "Modelowanie dokładności 5-cio osiowych struktur kinematycznych o zdolności wzajemnej orientacji, wykorzystujących w łańcuchu kinematycznym zarówno pary przesuwne jak i obrotowe" nr 2015/17/D/ST8/01280. Projekt realizowany był w okresie 03.2016-03.2019. Poniżej przedstawiono najważniejsze informacje o wynikach projektu:

     
    EVIGeM to skrót od "European Virtual Institute for Geometric and Dimensional Metrology" i oznacza Europejski Wirtualny Instytutu Pomiarów Wielkości Geometrycznych. Celem projektu EVIGeM jest tworzenie wirtualnych instytutów. Przez instytut wirtualny należy rozumieć sieć ułatwiającą szybkie przekazywanie i wykorzystywanie istniejących wyników. Nastawiona na rynek sieć, łączy uniwersytety, instytuty badawcze i firmy przemysłowe przy użyciu nowoczesnych narzędzi informatycznych i komunikacyjnych w celu utworzenia niezależnej i samowystarczalnej jednostki, oferującej wysokiej jakości usługi dla przemysłu, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie prowadzenia badań, transferu technologii i wykorzystania wyników badań.
     
   

26 września 2008 Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej brało udział w Małopolskiej Nocy Naukowców organizowanej w ramach IV edycji „Nocy Naukowców Europejskich”. Impreza ta umożliwia spotkanie obywateli UE z naukowcami ponad 200 miast europejskich. W małopolsce w tej imprezie wzięło udział ok. 15 000 osób. Podczas trwania Nocy Naukowców w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej zaprezentowano: pomiar głowicy silnika samochodowego na współrzędnościowej maszynie pomiarowej, pokaz przedstawiający sposób działania i zastosowanie Nadążnego Systemu Pomiarowego (Laser Tracker) i oprogramowanie do fotogrametrii statycznej umożliwiające otrzymanie modelu 3D obiektu z serii zdjęć aparatem cyfrowym.

26 września 2014 Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej kolejny raz wzięło udział w Małopolskiej nocy Naukowców. Zaprezentowano pomiary na współrzędnościowej maszynie pomiarowej PMM 12106 firmy Leitz, laserowe pomiary skanujące na współrzędnościowej maszynie pomiarowej oraz ramieniu pomiarowym.

We wrześniu 2016 w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców w Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej Politechniki Krakowskiej można było zobaczyć: "najdokładniejsze systemy pomiarowe na świecie" oraz "narzędzia inżynierii odwrotnej".

29 września 2017 po raz kolejny Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej było dostępne dla zwiedzających. W tą wyjatkową noc w można było zobaczyć pokazy nowoczesnych technik pomiarowych.

     
   TraceSys to system, który oferował ekonomiczny i spełniający obowiązujące normy nadzór nad dokładnością urządzeń pomiarowych. Partnerzy projektu to przedstawiciele 7 europejskich krajów, w których akredytowane ośrodki badawcze zapewniają najwyższą jakość usług wraz z całą niezbędną infrastrukturą. Do tego celu została utworzona specjalna internetowa platforma. Umożliwiała ona stały dostęp serwisanta i zapewniała regularne przeglądy i ocenę dokładności urządzeń pomiarowych klienta. Internetowa platforma stanowiła połączenie bazy danych (obliczającej i generującej raporty) z systemem zarządzania poprzez e-mail przez zoptymalizowany dla potrzeb użytkownika interfejs. 

Czytaj więcej: Projekty

Podkategorie

Współpraca Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej z innymi jednostkami oraz przemysłem.

Wydarzenia promujące LMW takie jak Noc Naukowców, Festiwal Nauki itp.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy

 

Do góry

© Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej 2024